Lišíme se od zbytku Evropy?
Evropský trh je rozdělený od Německa na východ a na západ. Západní země mají vyšší příjmy a odbyt je tam daleko vyšší než u nás. V Německu si zákazníci obvykle vířivku koupí hned. V Kanadě je to stejné. U nás to tak ale není.
Jaký je důvod?
Kvalitní vířivka stojí v průměru 250 tisíc korun, což v našem prostředí není málo. Hodně lidí srovnává pouze cenu, nevidí hodnotu věci a nakupuje ve slevách, často domnělých. Věřím, že když se zvýší průměrný příjem a vyděláme na vířivku třeba za 3-4 měsíce, klientů přibude. A pro nás bude mnohem jednodušší jim hodnotu tohoto výrobku vysvětlit.
Kdo je váš typický zákazník?
Člověk, který myslí na své zdraví nebo na své blízké, často hodně aktivní, který chce od života maximum. Naši zákazníci mají tuto investici často velmi dobře promyšlenou. Hledají produkt, který je prověřený léty zkušeností a je prakticky bezúdržbový s dlouhodobou životností. Mnohé naše vířivky už fungují čtvrt století bez zásadních problémů.
Mají lidé přehnané požadavky, nebo jsou spíše skromnější?
Češi mají vytříbený vkus, milují věci dotažené do detailu, dbají na provozní náklady a chtějí, aby věci dobře fungovaly. Spolupracujeme s předními dodavateli, abychom uměli zajistit kompletní realizaci – od stěhování, stavební přípravy přes práci designérů po obklad terasy, originální stěrky, zahradní úpravy a různé doplňky.
Viděla jsem i stavbu bytového domu, kam jste bazén přesunovali jeřábem ještě v době výstavby. To je běžné?
To bylo v sedmém patře novostavby v Praze, kam jsme umisťovali swim spa, které pak stavbaři zakryli skleněným přístřeškem. Ale to už je potřeba řešit v době výstavby a projektování kvůli nosnosti stropů, protože swim spa má větší rozměry a voda v něm je těžká. Teď jsme také dokončovali projekt pro bytový dům, do něhož jsme dodávali hodně saun, vířivku i wellness pro obyvatele domu.
To před deseti lety asi zvykem nebylo...
Ne v takové míře. Teď už lidé čím dál více přicházejí na to, že je dobré kromě práce také relaxovat a že je nejlepší mít odpovídající prostředí po ruce, takže nejlépe doma. Když jste unavená, tak se vám nechce ani ven, ani mezi lidi. Chcete mít klid a soukromí a v tu chvíli je domácí vířivka nejlepší investice.
Jaký je rozdíl mezi vířivkou a bazénem?
Vířivka je určená na masáž a osobní terapii, v bazénu označovaném jako swim spa můžete provozovat i vodní cvičení. Hodí se na malou zahradu, má trvale teplou vodu, je vybavený na masáže, plavání i na vodní cvičení. To je na trhu v dnešní době nejvíc, co můžete mít. Ale zákazníci to nevědí, protože od bazénu nečekají nic víc než nádrž na plavání.
Chodí za vámi i lidé se zdravotními problémy?
Máme zákazníka, který má postiženého syna a potřeboval pro něj vířivku, ve které se uvolní. Pravidelně ho koupou a vzhledem k tomu, že je na vozíku, tak mu tím velmi zkvalitnili život. Další klient trpěl velkou nadváhou a potřeboval uvolnit klouby. Swim spa má patnáct let a je velmi nadšený.
Jsou vířivky sezonní záležitostí?
To ne, kanadské vířivky fungují celoročně. Venkovní a pochopitelně i vnitřní.
Jak náročná je jejich údržba?
Obecně hodně, protože voda v ní je teplá, je jí málo a rychleji se kazí. Máme ale samočisticí systém, jenž je léta používaný na velkých bazénech, kdy filtrace bere nečistoty z hladiny i ze dna. Takže voda je mechanicky stoprocentně udržovaná a čtyřikrát za hodinu je přehnaná přes filtr. Chemicky dezinfikujete vodu třeba chlorem či pomocí solničky nebo ozonátoru. Když vanu používá jen rodina, tak se těmito kroky udrží úplně bez problémů. Devadesát procent vířivek na trhu je navrženo tak, že filtr bere vodu jen z hladiny přepadem a to je velký rozdíl. Mám zkušenost s vířivkou, ve které jsme vodu neměnili patnáct let, pouze dopouštěli, a byla čistá, živá.
Kam současný vývoj vířivek směřuje?
Největším trendem ve světě vody je kombinace plaveckého bazénu a vířivky. Tento bazén by měl být hlavně vaším osobním trenérem. Můžete v něm denně rekreačně i kondičně plavat, cvičit, běhat, relaxovat, a přitom díky vestavěné technologii měřit spálené kalorie. V teplé vodě je z pohybu úplně jiný pocit než na suchu nebo v běžném bazénu.